Pneuservis-brno-levne.cz

Druhy pneumatik

Při výběru pneumatik se neřiďte jen cenou, ale i druhem. Máte přehled o druzích pneumatik? Většina lidí ví, že se dělí dle ročního období. Nejde však o jedinou klasifikaci.

Klasifikace dle ročního období

Jak už jsme si uvedli v úvodu, základním dělením pneumatik je podle ročního období. Rozlišujeme:

Letní pneumatiky:

Jsou tvrdší a lépe přilnou k suchému i mokrému povrchu. Svými vlastnostmi umožňují snížení hlučnosti i opotřebení. Hodí se pro jízdu na jaře, v létě i na podzim do doby, kdy teploty dlouhodoběji neklesají pod 7oC. Letní pneumatiky se lépe ovládají při rychlé jízdě.

Zimní pneumatiky:

Mají tvar, který umožňují lepší jízdní vlastnosti v zimě. Pro jízdu ve sněhu, na ledu či sněhové břečce jsou bezpečnější. Tvar také usnadňuje odstraňování vody zpod pneumatik, čímž se snižuje riziko aquaplaningu. Při používání zimních pneumatik mimo zimní období dochází k jejich rychlejšímu opotřebován

Celoroční pneumatiky:

Jak název napovídá, jsou vhodné pro celoroční používání. Snaží se kombinovat výhody letních i zimních modelů. Díky tomu vám bude stačit jedna sada pneumatik a nepřekvapí vás výkyvy počasí. Na druhou stranu odborníci je nedoporučují řidičům, kteří najezdí ročně hodně kilometrů. Přes své některé výhody jsou stále jen kompromisem.

Klasifikace dle struktury

Pneumatiky se liší i svou strukturou. Podle tohoto kritéria rozlišujeme tři druhy pneumatik:

diagonální

diagonální: Uspořádání pneumatikového kordu je diagonální. Kostra pláště této pneumatika je tvoření několika vrstvami kordových vložek. Směry jejich vláken se navzájem kříží a ubíhají šikmo. Jde o zastaralý typ s mnohými nevýhodami.

radiální

radiální: Vlákna kordové vložky jsou kolmo na patní lana pneumatiky. Jedná se o nejrozšířenější druh. Oproti diagonálním pneumatikám patří mezi výhody těchto pneumatik vyšší hodnota boční smykové tuhosti, vyšší životnost, větší adheze a lepší mechanické účinnost přenosu hnacích sil.

bezdušová

bezdušová: Místo duše má speciální vrstvu gumy. Díky ní neuniká vzduch z pneumatiky, což ocení především řidiči, kterým se během jízdy propíchne pneumatika. Jsou tak více bezpečné.