Jak vybrat pneumatiky

Čeká vás výběr pneumatik? A víte podle čeho je vybírat, abyste s nimi byli spokojeni a zajistili si co nejbezpečnější jízdu? Nevybírejte je jen podle ceny. Nezapomínejte, že jde o vaší bezpečnosti.

Výběr pneumatik

Při vybírání pneumatik byste měli zvážit hned několik faktorů. Přibližme si ty nejpodstatnější:

  • doba a frekvence jízd: Základním parametrem je, jestli vybíráte pneumatiky na léto či zimu. Dělení pneumatik na letní a zimní je základ, který znají všichni. Existují i celoroční pneumatiky představující kompromis. Jsou však vhodné spíše pro řidiče, kteří za rok najezdí méně kilometrů. U výběru pneumatik podle tohoto parametru mnozí motoristé končí. Berte však v potaz i další faktory.
  • rozměr: Musí odpovídat požadavkům vašeho automobilu. Pokud rozměr neznáte, opište si ho z bočnice pneumatiky. Je rovněž uvedený ve velkém technickém průkazu. Rozměry pneumatiky jsou šířka v mm, výška, kostra pláště (radiální či diagonální), průměr pneumatiky v palcích, index nosnosti a kategorie rychlosti.
  • kvalita a cena: Pneumatiky se podle kvality dělí na tři třídy - ekonomickou, střední a vysokou. Jednotlivé třídy se liší cenou, úrovní kvality, trvanlivostí a výkonem. Vyšší kvalitu volte, pokud jezdíte často, na dlouhé vzdálenosti, máte-li vozidlo vysokého výkonu či jezdíte-li agresivnějším způsobem. S výběrem dle třídy kvality souvisí i výběr značky.
  • úspora paliva:Pneumatiky se liší i úsporností paliva. Jak zjistit tento údaj? Od listopadu 2012 jde o povinné značení pneumatik. Na energetickém štítku pneumatik najdete i další údaje, které vypovídají o komfortnosti jejich používání. Jsou jimi ještě přilnavost za mokra a hlučnost. Podle hlučnosti se rozdělují pneumatiky do tří skupin - tiché, středně hlučné a hlučné.

Motoristé, myslete především na svou bezpečnost a vyberte si pneumatiky, na které se můžete spolehnout. V pneuservisu Brno jsou vám k dispozici. A když si nebude vědět rády s výběrem? Rádi vám poradí.